top of page
smerte billede
shutterstock_130533281_edited

En sund ryg - Hvad skal der til?
- Et 360 graders blik på hvad der skal til for at din ryg har det godt

Styrketræning for ryg/mavemuskler og gode strækøvelser er den klassiske opskrift de fleste kommer til at tænke på, hvis ryg og nakkeproblemer skal forebygges eller afhjælpes.

Denne klassiske opskriften er da for mange mennesker også det der skulle til.

 

Men måske er du én af dem som oplever at denne opskrift ikke får dig helt i mål til en robust og sund ryg - eller måske vil du bare gerne inspireres og blive klogere på andre metoder til at få en ryg du kan stole på og som ikke begrænser dig i at bevæge dig frit.   

På denne række af små workshop vil jeg dykke ned i mange af de andre faktorer, som du kan og måske bør inddrage i din opskrift på en sund og funktionel ryg.

Dette 360 graders blik på rygtræning har jeg udviklet med baggrund i 35 års erfaring og en masse uddannelser og kurser bl.a. indenfor Nervesystemsbaseret træning.

Her er de overskrifterne på hver af de træningsworkshops, som du vil kunne deltage på:

1. Workshop

Bevægelige led og god muskelkontrol

Et supervigtigt fundament for en sund og robust ryg er, at du har en god bevægelighed af dine led, og en god muskelkontrol af dine led.

På denne første workshop arbejder vi med små præcisionsøvelser for alle dine led - Forbindelsen imellem din hjerne og din krop er den røde tråd. Disse små fokusøvelser skal genskabe bevægelighed af stive led og sikre at du via din hjerne kan aktivere musklerne omkring hvert led. Vi har selvfølgelig fokus de mange led din rygsøjle består af, men også andre led i kroppen, som vi ved kan påvirke din rygsundhed, hvis de er for stive og dårligt kontrolleret

2. Workshop

Måden du trækker vejret har indflydelse på din rygsundhed

Mange bliver overrasket over hvor stor betydning måden vi trækker vejret, har på hvordan vores ryg fungerer og har det. Mange bliver også overrasket over at opdage at opdage at de har tilegnet sig en ikke optimal måde at trække vejret på. Der er en del specifikke årsager til at åndedrætsvaner har indvirkning på din rygsundhed. Det lærer du om på denne workshop sammen med øvelser til at rette op på det

3. Workshop

Du kan ikke "tænke dig til" en stabil ryg og en god kropsholdning 

​Når vi udsættes for fysiske udfordringer i hverdagssituationer eller når vi træner (dyrker motion) har vi brug for at vores ryg stabiliseres via vores muskler. Denne muskelstabilitet skal optimalt foregår automatisk helt uden for din bevidsthed. Men der er mange der mister denne funktion, og som vil opleve at de blive nødt til at være meget bevidst om at spænde i musklerne for at føle sig stabil i ryggen. At optræne "automatiseret muskelstabilitet" er ofte et "missing link" i rygtræning. Det kræver nemlig en anden type træning end klassisk rygtræning, og det er det du får viden om og inspiration til på denne 3. workshop. Den råde tråd i workshoppen er balanceudfordrende træning og øvelser der aktiverer din vestibulære sans i det indre øre. 

4. Workshop
 

Hvornår:

Lørdag d. 16. marts kl. 13-16

 

Hvor: 

Træningsklinik - Fysioteamet

Ordrupvej 56, 2920 Charlottenlund

 

Pris: Kr. 450,-

 

Pladser i alt: 12

Hvordan tilmelder jeg mig

SMS til 2043 5850 - Skriv dato og navn på workshoppen

Jeg glæder mig til at se dig og inspirere dig med NervesystemTræning

Bedste hilsner

Jakob Hansen

15401031_10154895859697474_4402179214831082944_n.jpg
bottom of page